Squid Game

Herkese Merhaba,

Bu yazımda Netflix yapımı olan ve yayınlandıktan hemen sonra dünya sıralamasında 2.’liğe oturan “yok böyle bir yapım” dedirten Squid Game’den bahsedeceğim. Bu tarzda çekilmiş dünya üzerinde bir çok dizi ve film var. Ama şunu söyleyebilirim ki bir çoğundan çok daha iyiydi. Kurgusuyla, mekanlarıyla, karakterleriyle tek kelimeyle muazzamdı. Şimdi hemen dizinin konusuna geçiyorum.

Squid Game

içindekiler

Squid Game Konusu

Dizi toplumda borç batağına sürüklenmiş, para ihtiyacı çok yüksek seviyede olan bi grup insanın ucunda hayalini bile kuramayacakları para ödülü olan oyun yarışmasına katılmasını konu alıyor. Ancak oyunu kaybettiklerinde elenme şekilleri ölmek oluyor. Bu ölüm kalım savaşında kimlerin hayatta kalacağı ise merak konusudur.

Bölüm Sayısı9
Bölüm Süresi60 dk
IMDb8,3

Squid Game Oyuncuları

Squid Game İncelemesi

Dizi için şunu söyleyebilirim ki BAYILDIM. Hayatımda izlediğim en kaliteli dizilerden biri olabilir. Gerilim dizisi olmasına ek bence psikolojikte bir diziydi aynı zamanda. Toplumun üst tabakasının belirlediği kurallar karşısında çaresiz kalan alt kesimin kazanmak uğruna zamanla birbirlerine duydukları güven duygusunun nefrete evirilmesi harikaydı. Harikadan öte gerçekçiydi.. Belki gerçek hayatta birbirilerimizle ettiğimiz mücadele böyle fiziksel geçmiyor ama sürekli çatışma halinde olduğumuz gerçeğini de değiştirmiyor. Sadece izleyip geçmelik bir diziden ziyade ders çıkarmalık bir yapım olduğunu düşünüyorum. Kendi hayatlarımızla bağ kuracağımız çok fazla nokta vardı.

Squid Game

Oyunculuklar, hazırlanan ortamlar, verilen o atmosfer çok kaliteliydi. Yarışmada oynanan oyunlar bence dizinin en özgün içeriğiydi. Bu tarz yapımlarda genellikle akıl oyunları ya da fiziksel oyunlar tercih ediliyor. Ama bu dizide çocukken oynadığımız oyunlar vardı. Getirdikleri bu farklı bakış açısını da çok beğendim. Kore senaristleri özgün yapımlar oluşturma konusunda çok yetenekliler. Bir kez daha başarılarını kanıtlamış oldular.

Squid Game

Bazı karakterlerle en başta bağ kurarken, bazı karakterlerle sonradan bağ kurdum. Tabi bazılarına da en başından gardımı aldım. Onların evrilme süreçlerine tanıklık etmek mükemmeldi. Her bir hikayeye kalbimi bıraktım diyebilirim. Ah şunu da eklemeliyim layığını bulanların sonunu izlemekte zevkliydi.

Tür olarak gerilimi pek tercih etmeyenlere izlememesini tavsiye ederim. Bende genellikle bu tarz yapımları tercih etmem ve dizi beni bu açıdan zorladı. O atmosfer ve karakterlerdeki gerçekçilik insanı etkileyebiliyor.

Sguid Game

Ama onun dışında mutlaka önereceğim diziler arasında yerini aldı. Gerilimin yanı sıra ters köşelerinde çok olduğu bir diziydi. İzleyiciyi şaşırtan hamleleri vardı ki buda diziyi daha da güzelleştiren bir detay olmuştu. Eğer türü ile alakalı bir probleminiz yoksa kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Buradan sonra spoiler içermektedir. Eğer diziyi izlemediyseniz okumamanızı tavsiye ederim.

Squid Game Hakkında Görüşlerim

Genelde dizi izlerken gerilim türünü çok tercih etmem. Beni zorlayan bir dizi oldu diyebilirim. Bazı sahnelerde kalp atış sesimi bile duyuyordum. Özellikle ilk oyunları çok ürkütücüydü. İzleyicide birçok duyguyu oluşturuyordu. Bir diğer sahne ise yarışmacıların birbirleriyle kavga ettikleri andı.

Sguid Game
Squid Game

Kurgusal olarak ilk oyunları daha ürkütücü olmasına rağmen atmosfer olarak kavga sahnesi daha korkunçtu. Çünkü gerçekti. İnsanın insanı öldürmesi. Fiziken üstün olanların fiziksel olarak güçsüz olanları katletmesi.. O vahşetin başka bir yerlerde gerçekten yaşandığı bilinciyle izlemek insanı derinden etkiliyor.

Sguid Game

Oyunun yaratıcılarının o acımasızlığı midemi bulandırıcıydı. Zaten asıl kurucudan bahsetmiyorum bile. Joon Ho, ah be mükemmel derecede etkileyici yüze ve harika kaslara sahip adam. Sana çok üzüldüm. Sen onca çileyi kardeşini kurtarmak için çek ama o mücadele ettiğin şeyin başlarından biri zaten senin kardeşin çıksın. Üstüne yetmesin bir de seni vursun. “Bu ne dünya kardeşim” dedirtti. Burada birde kendi tahminimi söylemek istiyorum. Açıkçası bende Joon ho’nun öldüğüne inanmayanlardanım. Dizinin 2. sezonu şayet gelirse orada kendisini yine göreceğimizi düşünüyorum. Bu karakterin sonu böyle bitemez, bitmemeli..

Joon Ho

Ve gelelim beni şok eden o asıl adama. 001’numaralı yarışmacı, dizi boyunca kendisine sürekli üzüldüğüm ve acıdığım o amca.. Diziyi bitirdikten sonra detayları fark etmeye başladım. İlk oyunlarında herkes korkudan donup hareket edemezken, ilk önce bu adamın devam etmesi. Sonra kavga anında yukarı tırmanması ve ilk katılımcı numarasının onda olması. Meğer zaten her şey ortadaymış ben fark edememişim.

Açıklaması bile çok korkunçtu. “Katılımcı olmak izlemekten daha eğlenceli” İnsanları birbirine kırdırmak nasıl eğlenceli olabilir ki? Dehşet bir açıklama.

Karakterlere gelelim. Böyle korku oyunlarında oyuncuların gözlerinde ki çaresizliğin sonradan hırsa dönüşmesini izlemek çok ürkütücü. Beş parasız gelip tomarla para görünce herkesi satabilecek konuma gelmek.. Yine o kadar doğru bir tespit ki ayakta alkışlıyorum. Oyunu sürekli bitirme şansları olmasına rağmen canları pahasına devam ettiler. Yüksek miktarda paranın neler yaptırabileceğini de bir kez daha görmüş olduk.

Bazı karakterlerin birbirleriyle kurdukları bağ ve o fedakarlıkları ağlattı. Beni en çok üzen ölüm kesinlikle Ali’ydi. En başından beri en masum oydu. İlk oyunda bile daha birbirlerini tanımazken Gi Hon’u kurtarması ama sonda yine ölenin o olması. Sonunu atlatamadığım karakterler arasına girdi bile.

Sadece sonu benim için havada kaldı yani 2. Sezon falan gelecek herhalde. Çünkü dizinin sonu çok anlamsız bitti. Asıl kötüler cezasını çekmedi. Bir sonra ki sezon Gi Hon’un onların peşine düşmesini konu alacak herhalde diye ümit ediyorum.