Kim Garam

Herkese merhaba,

Bu yazımda Hybe şirketinin yeni kız grubu olan Lee Sserafim’in 16 yaşındaki üyesi Kim Garam’dan bahsedeceğim.

Konu yeni olduğu için tam bi bilgi kirliliği var. Bende ki bilgiler ışığında olayı anlatıyorum. Eksik yerleri ya da yanlış bildiğim yerleri yorumlarda konuşalım ^^

içindekiler

Kim Garam Skandal

Günlerden yine skandal. Grubun konsept fotoğrafları yayınlandıktan sonra Kim Garam hakkında zorbalık iddiaları ortaya atıldı. Ancak Hybe, Source Music’in Twitter hesabından bir açıklama yayınlayarak suçlamaları kesinlikle reddetti ve yasal işlem başlatacaklarını söyledi.

Le Sserafim
Lesserafim

Buraya kadar her şey normal çünkü her çıkış yapan idol ve gruplarla ilgili ufak çaplı asılsız iddialar atılır. Eğer ispatlanamazsa olay kaybolur ama ispatlanırsa dananın kuyruğu kopar. Şimdi bugünlerde, o kuyruğu Spiderman var gücüyle danada tutmaya çalışıyor..

Bu küçük kardeşlerimiz 2 Mayıs’ta ilk performanslarıyla çıkış yaptı. Ama şiddet iddialarında sular durulmuyordu. Çevrimiçi topluluklarda artık sadece zorbalık değil tehdit ve taciz iddialarıda konuşuluyordu.

Kim Garam Olay Derinleşiyor

Kim Garam’ın bir fancam videosunun altında bir kurban yorum bıraktı.

“Dava edilmekten korktuğum için bir şey söyleyemedim. Gönderi atmadım ama söyleyecek bir şey olmadığından değil. En azından Kyungjin ortaokulundaki öğrencilerin hepsi senin ne kadar zeki bir pislik olduğunu biliyor. Korkudan okula gidememe neden olan bir idol olarak çıkış yaptıktan sonra ne kadar mutlu olduğunu düşündüğümde sinirden deliriyorum..”

Kim Garam
Kim Garam

Tabi bu iddialar netizenleri ikiye böldü. Bir kesim kanıtsız dolaşan bu yazılı suçlamaların bir şey ifade etmediğini söylerken diğer kesim Hybe’yi zorbalığı örtmeye çalışmak suçlamasıyla ateş altına aldı. Ben Garam’dan zorbalık gördüğünü iddia eden kişinin ismini açıklamayacağım sadece “YE” diye nitelendireceğim. Olaylar şu şekilde;

Kim Garam Zorbalık

YE, Kim Garam’dan ve arkadaşlarından grupça zorbalık gördüğünü hatta bunun için şiddet komitesi kurulduğunu ve Garam ve arkadaşlarının ceza aldığını söylüyor. Onlar yüzünden okuldan tranferini istediğini hatta olaylar durulmadığı için intihara kadar sürüklendiğini iddia ediyor.

Aynı zamanda zorbalığa uğrayan tek kişinin kendi olmadığını başka kurbanlarında olduğunu ekliyor. YE’ye, Hybe dava açıyor işte “yaş iftira” diyerek.

Hybe tarafının söylemleride şu şekilde;

Asıl zorba ve tacizci kendini kurban olarak gösteren YE’dir. Garam sözlü ve fiziksel şiddeti gösterdi çünkü YE, bir arkadaşlarının kıyafetini değiştirirken resimleri çekmiş ve bu kişiyle eğlenmiş. Garam ve arkadaşlarıda YE’ye yaptığının yanlış olduğunu söylerken olaylar uzuyor ve sözlü, fiziksel şiddete kadar gidiyor.

Kim Garam
Kim Garam

Yani Hybe diyor ki yaptı ama niye yaptı bi sorun..

Milli Eğitim Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde olaya bambaşka bir kurum dahil oldu. Milli eğitim bakanlığı.. Bakanlıkta çalışan bir kişi okulda bir şiddet komitesinin kurulduğunu, Kim Garam ve arkadaşının ceza aldığını doğruladı.

Ancak Hybe’nin dile getirdiği gibi YE’nin yaptığı kötü davranışlardan hiç bahsetmedi.

Hybe Savunması

Hybe ise konuyla ilgili şunları söyledi. YE, Kim Garam’ın arkadışının fotoğraflarını çektiği için pişman oldu ve özür diledi. Bu yüzden okulda şiddet komitesi kurulmadı. Ama sonra YE, Kim Garam ve arkadaşlarının kendisine şiddet uyguladığını söyleyerek şiddet komitesinin kurulmasını istedi.

YE komite sonuçlanmadan gönüllü bi şekilde transfer oldu olayda bizim güzel Garam’ımıza patladı..

Hatta anneside aslında Garam’ın aslında bunları neden yaptığını biliyodu ama Kim Garam’ın aldığı cezanın onun için iyi olabiliceğini düşündü bu yüzden cezanın iptali için başvuruda bulunmadı ama şimdi çok pişman cezayı iptal ettirmediği için????

En son Müge Anlı’da Zeynep vardı böyle açıklamalarla kendini savunan. Möge Aplaa Neyse kendi düşüncelerime en son açıklamada yer vericem sustum..

İkon Zeynep

20 Mayıs’ta Hybe Kim Garam’ın programlarına ara vereceğini duyurdu.

Taehyung ve Jennie

Bakın bakın Allah’ın şu işine bakın tevafukun böylesi.. Ne hikmetse tamda bugünlerde Hybe’nin gruplarından biri olan BTS’den V’nin ve Blackpink’ten Jennie’nin bi fotoğrafı düştü sosyal medyaya..

Taehyung Jennie

Bıkmadınız bi skandal çıkınca başka bir olay yaratmaya. 23 Mayıs’da YG’den “söyleyecek bir şeyimiz yok” diye bi açıklama gelmiş. Ne evet ne de hayır demiyorlar ki insanların dikkati buraya bölünsün. Hybe zaten tenezzül edip hiçbir şey söylemedi bile. Hayır sevgilide olabilirler bu arada. Biliyorsunuz ben biri aşık olsa da tebrik çiçeği göndersem diye beklerim.

Ama sorun zamanlama sorun bu büyük şirketlerin skandal örtmekte kullandığı insanları aptal yerine koyan, mide bulandırıcı taktikleri.

Kim Garam

Ayrıcaaa birde şöyle bir iddia ortaya atıldı. Hybe’nin eski CEO’su Bang Si Hyuk abimizin ideal tipiyle Kim Garam’ın benzerliği. Şirket tarafından bu kadar saçma savunmalarla korunan Garam’ın korunmasının asıl sebebi olarak acaba eski CEO abimiz pedofoli midir diye iddialar dolanıyor çevrimiçi topluluklarda.

Olaylar Hakkında Yorumlarım

Şimdi olayı okuduysanız KENDİ düşünlerime yer veriyorum.

Açıkçası Hybe’nin savunma şekli çok tutarsız geldi bana. Özellikle annesiyle ilgili olan kısım?? Ya hangi anne haksızlığa göz yummadığı için olaylara karışan evladının ceza almasına müsamaha gösterir Allah aşkına.

Bir de Garam ile ilgili iddialar dallandı budaklandı. Başka sınıf arkadaşlarıda çıkıp bir çok şey anlattı üzerine yazışmalarını ifşaladılar.

Benim anlayamadığım ortada bu kadar tanık ve bazı sunulmuş deliller varken Hybe’nin ısrarla savunması.. Hadi gerçekten Garam masum diyelim. O zaman daha mantıklı argümanlarla savunsunlar.

Süreci bu şekilde uzatmak başta Garam’a zarar veriyo. Sonuçta o da 16 yaşında bir çocuk ve bu kadar göz önünde kalmaya devam ederse nefret yorumları artacak ve intihara kadar sürüklenebilir.

Yol yakınken daha fazla kimse incinmeden süreci sonlandırmak en mantıklısı ^^

Bang Si Hyuk konusu içinde iş o boyuta kadar çıkmışmıdır bilemiyorum. Çıkarsa şaşırmam. Ama değilse de gerçekten her sözüyle güldüren “kemalim yapmaz mesude” tavrının sebebi ne bende çok merak ediyorum. En büyük kartları olan V ve Jennie sevgili mi algısını yaratmaya bile itmişse bu olay, gerçekten peşinin bırakılmaması gereken yerlere dayandığını düşünüyorum.

V ve Jennie’nin fotoğrafı shop gibi geldi bana. Ama olmayadabilir. Arkadaşça turlamak ya da sevgili olmak herkes gibi ünlülerinde hakkı diyor sözü size bırakıyorum.

Lesserafim

Diğer Skandallar için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz ;