Herkese Merhaba,

Bu yazımda “Ay bi hukuk mu okusam acaba” diyeceğimiz 3 ay sonrada unutacağımız bi dizi olan Law School’dan bahsedeceğim. Diziye bayıldım hele ki başrol karakter olan Profesör Yang’a hayran kaldım. İzlerken yanında şöyle bir Müge Anlı’yı da göresiniz gelebilir. Hep ikisi el ele verse çözerler tüm olayları diye düşündüm hshsh. Hukuksal terimleri tam olarak yakalayamasanız da dizinin akışına kendinizi kaptırabileceğiniz bir dizi diyor ve hemen konusuna geçiyorum.

Law School
Law School

içindekiler

Law School Konusu

Law School, bir üniversitenin hukuk bölümünde beklenmedik bir şekilde bir hocanın ölmesiyle beraber yaşanan hadiseleri konu almaktadır. Cinayeti kimin işlediği merak konusuyken, tüm suçlamaların odağında kalan Profesör Yang öğrencileri ile beraber bu olayları çözmek için büyük bir savaş verecektir.

Law School
Profesör Yang
Bölüm Sayısı16
Bölüm Süresi80 dk
IMDb7,6 / 10

Law School Karakterleri ve Oyuncuları

Yang Joon Hoon : Savcılık yaptığı dönemde haklı olduğunu iddia ettiği bir davada kaybetmesi sonucunda savcılığı bırakmış sadece akademisyenlik yapmaktadır. Okulun profesörlerinden birinin şüpheli ölümü onu işaret eder ve kendini aklamak için büyük uğraşlar vermek zorunda kalır.

Han Joon Hwi : Hukuk fakültesinde birinci sınıf öğrencisidir. Bölümde çok başarılı olmasına ek liderlik özelliğine sahip son derece karizmatik birisidir. Ancak bir sırrı vardır.

Kang Sol A : Hukuk bölümünde bir öğrencidir. Zorluklarla dolu bir yaşam geçirmiştir. Bir ideoloji uğruna girdiği okulda rakiplerine yetişmek için çok fazla çaba sarf edecektir. Bu yolda onun en büyük destekçisi Han Joon Hwi olacaktır.

Seo Byung Jo (eski baş savcı) : Üniversitede bir organizasyonda şüpheli bir şekilde hayatını kaybeder. Herkes bu olayı açığa kavuşturmak ve kendilerini aklamak için elinden geleni yapacaktır.

Law School İnceleme

Diziye bayıldım. Hukuk konulu dizilerin aşığıysanız mükemmel bir durak. Beni inanılmaz sardı. Konusuyla, kurgusuyla oyunculuklarıyla harikalar yaratmışlar. İlk müziklerinden bahsetmek istiyorum. O kadar güzel müzikler seçmişler ki. O an ki duyguyu alıyor resmen zirveye çıkarıyor. Uzunca bir süre dizinin “Crazy” Ost’unun yayınlanmasını bekledim büyük bi iştahla 😍 Diziyi izleyenlerin şuan kafasında çalmaya başladı bile.

Hukuk desen var, rekabet desen tam kıvamında, ortada işlenmiş bi cinayette eklenince harikalar yaratmışlar. Tabi dizinin izleyiciyi süründürdüğü yerlerin olduğunu da kabul etmeliyim. Kore dizilerinde klasik olan iniş çıkışlar bu dizide de vardı. Ortalara kadar tempoyu çok yüksek tuttu sonra bir ara durakladı ama sonlara doğru yeniden alevlendi ve kapanışı yüksek bitirdi.

Law School

Uzunca bir süre katil kim oyunu oynadık resmen. Ya herkesin mi bi şüpheli tavrı olur. Gizemli haller, sırlar dizinin yapı taşı diyebilirim. Olayları bir miktar yakalamakta zorlandım zaman zaman. Ama asla beni yoracak düzeyde değil. 🌸 Diziyi anlaşılmaz kılan tek unsur olarak şunu söyleyebilirim, hukuksal terimler hem fazlaydı hem de hızlı konuşuyorlardı o sahnelerde. Bazen okumaya yetişemiyordum.

Kendi adıma söyliyeyim sonuçlarına şaşıracağımı düşündüğüm şeylere şaşırmadım. Bu bende hayal kırıklığına sebep oldu.

Dizide bir miktar aşkta var diyebilirim. Sizi tam tatmin eder mi bilemiyorum ama araya serpiştirilmiş keyifli sahneler vardı. Hukuk dizilerinde ne yazık ki aşk pek ön planda olmuyor. 🙁

Eğer hukuk, polisiye tarzı dizileri seviyorsanız üstüne bir de üniversite temalı dizilerden de hoşlanıyorsanız tam ağzınıza layık bir dizi tavsiye ederim. Ama bazı anlarda terimleri yakalamak zorlaşabiliyor. O yüzden eğer hukuğun baskın olduğu diziler sizi sarmıyorsa ben hiç başlamayın derim. Tabi Kim Bum’u her türlü izlemeye değer.

Buradan sonra spoiler içermektedir. Eğer diziyi izlemediyseniz okumamanızı tavsiye edirim.

Law School Hakkında Görüşlerim

Dizide Hukuk desen var, cinayet desen var, Kim Bum desen o zaten var E daha ne olsun 💕 Kim Bum’u (Han Joon Hwi) aşık rolde izlemeyi çok sevdim. Senarist beni hayal kırıklığına uğrattı bu noktada. Kimyası tutup sırf hukuk konulu dizi olması sebebiyle harcanan çiftlerimizden oldu dersem yalan olmaz herhalde.

Ay o kadar pat diye girdim ki bu konuya. İşte ne kadar dertliyim siz düşünün. O aşkı o kadar süründürdüler ki.. Oldu mu olacak mı oluyor mu diye düşünürken dizi bitti zaten 🙂 Keşke en başından aşk olacakmış gibi bir imaj vermeselerdi. Kendimi ona şartladığım ve benim için bir yıkım oldu. Neyse bu konuyu burada bırakıyorum. Geçiyorum esas meseleye.

Kim Bum

Özellikle ilk bölümlerde kafam o kadar karışıyordu ki (tabi ben bundan çok memnundum yanlış anlaşılmasın) dizinin etkisinden çıkamıyordum. Hele arkaya benim tav olduğum müziklerde eklenince dizini esiri oluyordum.

Yang’dan bile bir ara şüphe ettim diyebilirim. Tabi bu çok küçük bir ara. DNA sonucunda saçı baş savcının elinde çıkınca dedim acaba mı? Ama tabi akladı kendini yiğit adam, dik duruşlu adam, sert ama karizmatik adam. Seviyorum seni soğuk nevale kahraman.

Eski baş savcının Joon Hwi’nin amcası çıkmasına ilk başta baya bi şok olmuştum. Öyle bir bağlantı beklemiyordum. Sanki dizi boyu yalnızdı Joon Hwi bi üzülüyodum ona. Bak yine geldim aynı konuya ne vardı şöyle izlerken imreneceğimiz bi aşk izleseydik. Neyse tamam sakinleştim.

Senarist her ölüm bizi başka birinden şüphelendirdi. Sanki o an herkesin baş savcıyı öldürmek için yeterli sebebi varmış gibi geliyordu lakin olay başka bi yere bağlandı. O bağlandığı yerden tam olarak memnun olmasam da sonra güzel toparladılar. Katili daha şaşırtıcı bir isim beklerdim.

Sol B’ye annesi için bol sabır diliyorum. O nası anne ya. Kızını tehdit etmek için hap yutuyordu. O anneyle iyi bile dayanmış kız. Karakterinin neden bu kadar soğuk olduğunu anlayabiliyorum. Yer yer uyuz olmakla taktir etmek arasında gidip geldim diyebilirim.

Ye Seul, ben kıza üzülmekle kızmak arasında gidip geldim hep. Olaylar yaşanırken daha dik duruşlu olmasını bekledim hep. Tam kızıcam diyorum herhalde yaşadıkları çok zordur ama yanii bari çocuk hastanedeyken kendinden emin yaklaşsaydın olaylara. Herkes senin arkandaydı ama hala içine kapanık duruyordu. Bende izlerken cinnet geçiriyordum. Finalde onu bağladıkları yeri çok anlamlı buldum. Yaşadıklarını yaşayan insanlara yardım etmesi çok güzeldi.

Savcı Jin tüm dizi boyunca kendisine hep salladım ama sonra itiraf etmeliyim ki beni büyük şaşırttı. Hatta utanmasam karakterine sempati bile duyacaktım. İşin içinde cinayetlerin olduğunu anlamaması bana pek inandırıcı gelmese de zararın neresinden dönerse kardır.

Katil kim kim derken Lee min ho çıktı. Sanıyorum ki hiç birimiz için şaşırtıcı olmamıştır. Ya birde bitek bana mı öyle geldi bilmiyorum ama sanki o en başında heyecanla aradığımız katili çok sönük öğrendik. Bu duyguyu tarif edemiyorum ama daha bi görkemli hayal etmiştim o anı 😕

Kapanışı Milletvekili Ko ile yapalım. Adam gıcıklıkta master yapmış. Sonda onu paket etmelerine baya mutlu oldum. O babaya o evlat yakışırdı zaten. Hee aklıma gelmişken ben sonda Yang ile konuşmasını asla anlayamadım. Şimdi öldürülen savcıya o zaman rüşvet vermiş mi vermemiş mi diyor ve bu güzel diziye veda ediyorum. Hoşçakal Kim Bum Hoşçakal Law School.