Dr. Brain

Herkese merhaba,

Bu yazımda Apple Tv’nin merakla beklenen yayına giren ilk Kore yapımı Dr. Brain dizisinden bahsedeceğim. Gizem, bilimkurgu, gerilim sevenler tam ağzınıza layık bi dizi diyorum. Aradığınız o dizi ayağınıza geldi. Şu ana kadar 2 bölümü yayınlandı. Dr. Brain perşembe günleri yayınlanıyor. Eğer bir aksilik olmazsa 9 Aralık’ta final yapacak. Hemen dizinin konusuna bakalım.

Dr. Brain

içindekiler

Dr. Brain Konusu

Beyin fonksiyonları normal insanlarınkinden farklı işleyen bir adam olan Sewon küçük yaşta annesini kaybettikten sonra beyin bilimcisi olur. Büyük bir buluşun peşinden koşar. Beyin entegrasyonu.. Böylece özellikle cinayetlerde kullanılmak üzere birinin beynini başka bir kişiye eşleyerek onun düşüncelerine ve anılarına erişmek mümkün olacaktır. Bunlarla uğraşırken beklenmedik bir şekilde bir cinayet davasına adı karışır. O da bu olayı çözmek için en iyi bildiği şeyi yapmaya karar verir. Beyin entegrasyonu.

Bölüm Sayısı6
Bölüm Süresi50 dk
IMDb7,3

Dr. Brain Oyuncuları ve Karakterleri

Sewon : Dahi bir bilim adamıdır. Beyin fonksiyonlarındaki farklılık nedeniyle duyusal becerileri pek gelişmemiş olmasına karşın hafıza olarak üst düzey bir davranış gösterebilme yetisine sahiptir. Hiç beklemediği bir anda bir cinayet davasına suçlu şüphesiyle dahil olur.

Teğmen Cho : Cinayet davasını araştıran görevlidir.

Lee Kang Moo : Cinayete kurban giden adamın ölmeden önce tuttuğu dedektifir.

Dr. Brain İnceleme

Dizi daha ilk iki bölümüyle sürükleyici olduğunu gösterdi. Öyle bir merak uyandırıyor ki güncel takip ettiğime pişman oldum. İzlerken böyle pat pat sonuna kadar gitmek istiyor insan. Çok fazla soru işareti var, cevaplanması gereken şeyler var, mantığıma bir türlü oturtamadığım ve acaba finalde bunu nasıl bağlayacaklar dediğim şeyler de var.

Dr. Brain

Elim ağzımda “Ay acaba şimdi ne olacak” diye bekliyorum. Bu arada mantığıma yatmayanları spoiler kısmında paylaşacağım ki henüz izlemeyenlerin hevesini kaçırmayalım. ^^

Açıkçası diziyi izlerken biraz ürktüm de aynı zamanda. Çünkü gerçekleşme ihtimali o kadar da uzak olmayan bir konunun etrafında dönüyor. Gerçekten bir insanın anılarına sızmak.. Ya da şöyle düşünün biri sizin beyninize sızıyor. Bu kısmı çok düşündüm. Neden düşündüm bende bilemiyorum ama düşündüm işte. Bence etik değil kanısına vardım. Girebileceği anıları baştan seçebilse tamam. Ama bütün hayatıma erişilmesini istemem açıkçası. Şey diyomuşum “kişisel verilerin korunması kanunu” Aman neyse dizi işte deyip çok takılmadın sonradan

Beyin entegrasyonu yapan adamın sonrasına yaşadıkları da beni epey germişti. Halüsinasyon görmek bu hayatta en çok korktuğum şeylerden biri olabilir. Gerçek olan şeyle mücadele edebilirsin ama ya olmayanlarla?

Dr. Brain

Neyse uzun lafın kısası türü size hitap etmiyorsa hiç başlamayın derim. Ama gerilim ve bilimkurgu hastasıysanız bence kaliteli ve tadı damağında bırakacak bir dizi izleyecekmişiz gibi duruyor. Ben izleyin izlettirin kartımı kullanıyorum.

Buradan sonra spoiler içermektedir. Eğer spoiler okumaktan hoşlanmıyorsanız okumamanızı tavsiye ederim.

Dr. Brain Hakkında Görüşlerim

Kendisini bir daha gece yatmadan önce izlememeye karar verdim zira beni epey etkilemiş. Gecesine saçma sapan rüyalarla boğuştum durdum. Ay ama o kadar korkunç bir dizi değil. Bu benim fazla hassaslığımdan kaynaklanıyor. Ama yine de evde tekseniz yatmadan önce alınmalık bir doz olduğunu düşünmüyorum.

Mantıksızlıklardan bahsetmiştim yukarıda. Onu detaylandırayım biraz. En büyük saçmalık insan üstünde yapılan ilk denemede Sewon’un (başrol adam) kalbi durdu. Çok olabilirliği yüksek bu arada. Sonra arkadaşı gelip müdahale ettiği için tekrardan hayata döndü. Buraya kadarda tamam.

Dr. Brain

Ama sonra bu adam tek başına sistemi kuruyor, başkasının beynine giriyor, vücut fonksiyonlarında hiçbir problem yaşanmıyor ve elini kolunu sallayarak bu işlemi bitirebiliyor SORUNSUZ bir şekilde. Şakaysa komik değilse daha komik dedirten türden.

Yani ilkinde problem oldu ve bir daha olmadı öyle mi? İnanılmaz saçma. Ayrıca yine sadece ölü birinin beyninin entegre edilirse başarılı olduğunu Sewon kendi ağzıyla söylüyor. Sonra kalkıp yaşayan hatta komada yani durumu riskli karısının beynine girmeye çalışıyor ve yinee tek başına. Ayol ya bir problem olursa? Kim müdahale edecek? Bunların düşünülmemesi izlerken biraz sinirlerimi bozsa da dizinin verdiği tattan keyif almaya baktım.